Dentálna hygiena je viac ako iba čistenie zubov. Je to preventívna metóda v stomatológií. Dokonca je to tá najúčinnejšia a najlacnejšia preventívna metóda. Vykonáva ju doktor alebo dentálna hygienička so špeciálnymi prístrojmi... ale, tiež je to aj správna metóda čistenia zubov, ktorú vykonávame v pohodlí svojho domova. Je to spôsob, vďaka ktorému budeme mať zuby na celý život.
Ochorenia ústnej dutiny, zubov a tkanív spôsobujú baktérie, ktoré sa v ústach hromadia a množia v prípade, ak ich nedostatočne odstraňujeme. Na zuboch sa nachádzajú v povlaku/plaku. V prípade, ak si zuby nesprávne alebo nedostatočne čistíme, odrazí sa to na poškodeniach tvrdých zubných tkanív - zubov či zápalom mäkkých tkanív - ďasien. Cieľom dentálnej hygieny je týmto problémom predísť, a to v dvoch krokoch.
Prvým krokom je dentálna hygiena v stomatologickej ambulancii. Stomatológ alebo dentálna hygienička nám prostredníctvom špeciálnych nástrojov odstráni zo zubov zubný kameň, čo je vlastne stvrdnutý plak. Vďaka plaku sa nám napríklad odhaľujú krčky zubov, pretože plak posúva ďasná nižšie a nižšie ku koreňu zuba. Výsledkom ústupu ďasna je úplne odhalenie krčka zuba, ktorý už viac nemá čo držať v čeľusti, a tak vypadne. Pacient s týmto problémom, odborne povedané, trpí paradentózou. Súčasťou dentálnej hygieny v ambulancii je aj učenie sa správnej techniky čistenia zubov. Či sme malí alebo veľkí, len veľmi málo z nás si vie zuby správne čistiť, teda tak, aby na nich ani medzi nimi, neostávali zvyšky potravy či nápojov, ktoré sme konzumovali. Po inštruktáži a názornej ukážke od nášho zubného lekára prichádzame ku kroku číslo dva.
Druhým krokom dentálnej hygieny sme my, a to, ako inštrukcie od lekára dodržiavame v pohodlí svojho domova. K vyčisteniu zubov okrem zubnej kefky a pasty, patria aj tieto nástroje. Správny postup dentálnej hygieny doma aj v ambulancii opisujú naše odborníčky z kliník v tomto článku.
Ilustračná fotka: Pomôcky dentálnej hygieny. Zľava: dentálna páska, ústna voda, dentálna niť, škrabka na jazyk a medzizubná kefka.
Používa sa na vyčistenie miest, kam sa obyčajnou kefkou nedostaneme. Najmä úzke medzizubné priestory a bočné plochy atypicky postavených zubov. Skladá sa zo stočených nylónových vlákien. Pre začiatočníkov sú vhodné tie s povoskovaným povrchom, pretože nevoskované - majú vyššiu stieravú vlastnosť a tým vyššiu efektivitu čistenia. Okrem tohto si môžeme vybrať dentálnu niť podľa vlastných preferencií, a teda neutrálnu, s príchuťou (napríklad mentolovou), fluoridované dentálne nite, napustené chlorhexidínom, špeciálne zosilnené, či dokonca expandujúce (zväčšujúce svoj objem). Pri nesprávnom používaní však môže dôjsť k poraneniu ďasien a tým zvýšenému riziku napadnutia infekciou. Niť sa môže alternovať s medzizubnou kefkou, ktorá je efektívna aj tam, kde už zubná niť nestačí.
Táto pomôcka na čistenie zubov sa nevyberá v drogérií ani v lekárni, ale v stomatologickej ambulancii. Mnohí máme pocit, že naše zuby sú príliš tesne pri sebe a nedostane sa medzi ne žiadna medzizubná kefka... stomatológ, nás vyvedie z omylu. Pomôže nám pri výbere správnej veľkosti a vysvetlí techniku čistenia. V prípade, že pri čistení budú ďasná krvácať, nebojte sa, neubližujete si. Krv je znakom zápalu ďasien, čiže ste si ich doteraz nečistili správne. Tieto kefky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, ktoré sú pre lepšiu orientáciu od seba odlíšené farebne.
Vo svojej podstate by mohla nahradiť medzizubné kefky či dentálne nite. Ak ju používame súčasne s medzizubnou kefkou, potom sa zbavíme takmer všetkých nečistôt. Zuby čistí tenkým prúdom vody a podľa intenzity prúdu nastavujeme či čistíme medzizubné priestory, masírujeme ďasná alebo čistime fixné zubné strojčeky. Výhodou vody je, že sa skutočne dostane všade a neporaní ďasná. Na čistenie môžeme použiť aj rôzne roztoky či liečivé ústne vody, v závislosti od konkrétnych problémov so zubami alebo ďasnami. Rozlišujeme niekoľko základných druhov ústnych spŕch, a to: ústna sprcha na vodovodný kohútik – patrí k najlacnejším typom, a preto je vhodná pre ľudí, ktorí ich len skúšajú a nemajú s nimi skúsenosť. Cestovná ústna sprcha - je vhodná pre tých, ktorí sú často na cestách. Nádržku na vodu majú zabudovanú v rukoväti, zväčša o objeme cca 120 ml. Na svoje si prídu aj viacčlenné rodiny, pre ktoré sú vhodné stolné ústne sprchy, pretože majú veľkú nádržku na vodu.
Jeden z najrozšírenejších doplnkov ústnej hygieny je práve ústna voda. Na trhu je k dispozícií v najrôznejších farbách, príchutiach a silách. Rozmenené na drobné môžu byť bez alkoholu, bylinné, s chlórhexidínom ale aj tie, ktoré pomáhajú indikovať zubný povlak. Práve tie s indikáciou zubného povlaku sú vhodné pre deti a začiatočníkov v dentálnej hygiene, pretože tieto vody sfarbia povlak na zuboch a ďasnách napríklad na modro alebo ružovo. Takto nám názorne ukážu, kde máme po čistení nedostatky, a teda miesta, ktoré treba ešte dočistiť.
Jazyk nemá hladký povrch, a preto sa na jeho povrchu zachytávajú drobné zvyšky jedla a odumretých epitél z úst – hlavne na koreni jazyka, kde je menej slín. Preto na jazyku vzniká povlak. Tento povlak obsahuje množstvo baktérií, ktoré sa z časti podieľajú na vzniku zubného kazu a v neposlednom rade sú aj príčinou nepríjemného zápachu z úst. Na čistenie jazyka existuje špeciálna škrabka, ktorá je tenká a tvarovaná tak, že dokáže odstrániť povlak z jazyka bez toho, aby ho poškodila. Čistenie je potom jednoduché. Stačí vyplaziť jazyk, priložiť škrabku a od koreňa prejsť smerom k špičke - niekoľkokrát. Jazyk by sme si mali čistiť dvakrát denne a v prípade, že trpíme zápachom z úst, je potrebné sa zamerať hlavne na čistenie jeho zadnej tretiny.
Toto boli len niektoré pomôcky na dodržiavanie správnej techniky čistenia zubov. Na trhu je ich dostupných omnoho viac. Napríklad rôzne druhy zubných kefiek, pást, dentálne pásky atď. Všetky tieto pomôcky sú nám však zbytočné, ak ich nevieme správne používať. Práve preto je dôležité poprosiť svojho stomatológa o pomoc, aby nás naučil ako si čistiť zuby správne. Taktiež je potrebné dodržiavať tieto inštrukcie aj doma a chodiť na pravidelné preventívne prehliadky. Tieto kroky sú spolu komplexný balíček, ktorý nám zaručí, že budeme mať zuby na celý život. Svoj termín na dentálnu hygienu si môžete rezervovať na klinike v Galante na čísle 031/228 99 99. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888.
Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady na zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.
05.08.2024 11:06:36
04.07.2024 09:49:19
14.06.2024 14:33:40
23.05.2024 13:36:19
03.05.2024 15:32:17
© 2017 SKHEALTH, s.r.o. • Generuje redakčný systém YGScms •
Klinika Galanta
031/228 99 99
Klinika Sereď
+421 949 581 888