Extrakcia zubov (trhanie) patrí v súčasnosti k najčastejšie stomatochirurgickým výkonom. Aby ste sa vyhli po-extrakčným komplikáciám a uľahčili hojenie rany, spísali sme vám rady, ako sa správne starať o ranu v zubnom oblúku.
Starostlivosť o extrakčnú ranu sa začína ešte v zubárskom kresle, hneď, po vytrhnutí zuba. Ak sa rana nezašije, vkladáme pacientovi do úst sterilný gázový valček, do ktorého sa silno zahryzne a tento pevný zhryz drží cca 10-20 minút. Tento čas môže prečkať v čakárni alebo sa presúva domov či do práce. Gázový valček slúži na vytvorenie krvnej zrazeniny a po cca 20 minútach si ho pacient opatrne vyberie von, s dôrazom na to, aby sa spolu s gázou neodstránila aj vzniknutá krvná zrazenina.
Po extrakcii sa môžu na tvári objaviť opuchy a modriny, ktorým môžeme predísť, prípadne ich aspoň zmierniť tým, že si čo najskôr po príchode domov priložíme na tvár ľad a miesto chladíme. Ľadovú drť v plastovom vrecúšku, prípadne nejakú mrazenú zeleninu si k tvári prikladáme cez plátenú vreckovku. Je lepšie chladiť miesto častejšie a na pár minút, ako mať ľad priložený dlhšiu dobu. Tento postup opakujeme v deň extrakcie, na druhý deň už ľad neprikladáme, pretože by spomalil proces hojenia rany.
Do úplného odznenia anestézie, resp. 4-hodiny po zákroku neprijímame žiadnu potravu. Potom si pacienti prispôsobia jedálniček zákroku, ktorý absolvovali, to znamená, že konzumujú tekutú alebo kašovitú rastlinnú stravu. Podľa veľkosti rany odporúčame nekonzumovať tvrdú stravu 7-10 dní. Vo výnimočných prípadoch až 14 dní. Ak je to možné, potravu prežúvame na opačnej strane, ako je extrakčná rana.
Ilustračná fotka: Extrakcia je najčastejšie vykonávaný stomatochirurgický výkon.
V deň zákroku a aj nasledujúce 2-3 dni si ranu nevyplachujeme pri čistení zubov ústnou vodou, ale ani bylinkami na podporu hojenia rany. Zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa z rany vyplaví krvná zrazenina, ktorá v prvých dňoch plní ochrannú funkciu – bariéru medzi ranou a zvyškom ústnej dutiny, teda aj baktériami, keďže ústa nie sú sterilným prostredím. Aby sme predišli zaneseniu infekcie, počas hojenia neodporúčame ani plávanie a saunovanie.
Dôležité je vyhýbať sa 1-2 týždne fyzickej námahe – športovaniu (skákanie, predklony), aby sa v rane nezvýšil tlak a nezačala opätovne krvácať, prípadne pri zošitej rane, aby nepraskli stehy. Ak by sa stalo, že rana jemne krváca, je potrebné sa opätovne zahryznúť do gázy na cca 20-minút. Krv sa môže objaviť aj v slinách a nose, takže netreba hneď spanikáriť. Ak krvácanie trvá dlho a nedarí sa ho zastaviť, treba prísť na kontrolu.
Na hojenie ma vplyv aj fajčenie a alkohol, preto ho odporúčame na 7 dní vylúčiť, ak to nie je možné, tak obmedziť na minimum.
Z dôvodu zvýšeného tlaku v rane a možného krvácania či pretrhnutia stehov pacientom odporúčame ležať a spať vo vyvýšenej polohe. Jednoducho si pod hlavu pridajte o jeden vankúš viac, ako zvyčajne.
Štandardná ústna hygiena, vplýva aj na celkový proces hojenia extrakčnej rany. Na čistenie zubov odporúčame pacientom mäkkú zubnú kefku, ktorú dopĺňa medzizubná kefka a zubná niť. Zubnou kefkou sa vyhýbame prechodu po extrakčnej rane. Samotnú extrakčnú ranu čistíme výplachmi až na 4 deň po extrakcii. Výplachy robíme bylinkami alebo ústnou vodou bez obsahu alkoholu. Môžeme ich opakovať 3-krát denne v krátkych 20-30 sekundových intervaloch.
Termín kontroly, v prípade, že je potrebná, býva zvyčajne 10-14dní po extrakcii. Okrem toho, by sa pacient mal dostaviť na bezodkladnú kontrolu v prípade, že:
Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé a krásne zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.
21.09.2024 16:14:23
05.08.2024 11:06:36
04.07.2024 09:49:19
14.06.2024 14:33:40
23.05.2024 13:36:19
© 2017 SKHEALTH, s.r.o. • Generuje redakčný systém YGScms •
Klinika Galanta
031/228 99 99
Klinika Sereď
+421 949 581 888