Ako sa starať o ranu po extrakcii zuba

obr: Ako sa starať o ranu po extrakcii zuba

Extrakcia zubov (trhanie) patrí v súčasnosti k najčastejšie stomatochirurgickým výkonom. Aby ste sa vyhli po-extrakčným komplikáciám a uľahčili hojenie rany, spísali sme vám rady, ako sa správne starať o ranu v zubnom oblúku.

 

Bezprostredne po extrakcii

Starostlivosť o extrakčnú ranu sa začína ešte v zubárskom kresle, hneď, po vytrhnutí zuba. Ak sa rana nezašije, vkladáme pacientovi do úst sterilný gázový valček, do ktorého sa silno zahryzne a tento pevný zhryz drží cca 10-20 minút. Tento čas môže prečkať v čakárni alebo sa presúva domov či do práce. Gázový valček slúži na vytvorenie krvnej zrazeniny a po cca 20 minútach si ho pacient opatrne vyberie von, s dôrazom na to, aby sa spolu s gázou neodstránila aj vzniknutá krvná zrazenina.

 

Po príchode domov

Po extrakcii sa môžu na tvári objaviť opuchy a modriny, ktorým môžeme predísť, prípadne ich aspoň zmierniť tým, že si čo najskôr po príchode domov priložíme na tvár ľad a miesto chladíme. Ľadovú drť v plastovom vrecúšku, prípadne nejakú mrazenú zeleninu si k tvári prikladáme cez plátenú vreckovku. Je lepšie chladiť miesto častejšie a na pár minút, ako mať ľad priložený dlhšiu dobu. Tento postup opakujeme v deň extrakcie, na druhý deň už ľad neprikladáme, pretože by spomalil proces hojenia rany.

 

Po 4-hodinách

Do úplného odznenia anestézie, resp. 4-hodiny po zákroku neprijímame žiadnu potravu. Potom si pacienti prispôsobia jedálniček zákroku, ktorý absolvovali, to znamená, že konzumujú  tekutú alebo kašovitú rastlinnú stravu. Podľa veľkosti rany odporúčame nekonzumovať tvrdú stravu 7-10 dní. Vo výnimočných prípadoch až 14 dní. Ak je to možné, potravu prežúvame na opačnej strane, ako je extrakčná rana.

Ilustračná fotka: Extrakcia je najčastejšie vykonávaný stomatochirurgický výkon.

 

V deň zákroku a nasledujúcich 14-dní

V deň zákroku a aj nasledujúce 2-3 dni si ranu nevyplachujeme pri čistení zubov ústnou vodou, ale ani bylinkami na podporu hojenia rany. Zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa z rany vyplaví krvná zrazenina, ktorá v prvých dňoch plní ochrannú funkciu – bariéru medzi ranou a zvyškom ústnej dutiny, teda aj baktériami, keďže ústa nie sú sterilným prostredím. Aby sme predišli zaneseniu infekcie, počas hojenia neodporúčame ani plávanie a saunovanie.

 

Dôležité je vyhýbať sa 1-2 týždne fyzickej námahe – športovaniu (skákanie, predklony), aby sa v rane nezvýšil tlak a nezačala opätovne krvácať, prípadne pri zošitej rane, aby nepraskli stehy. Ak by sa stalo, že rana jemne krváca, je potrebné sa opätovne zahryznúť do gázy na cca 20-minút. Krv sa môže objaviť aj v slinách a nose, takže netreba hneď spanikáriť. Ak krvácanie trvá dlho a nedarí sa ho zastaviť, treba prísť na kontrolu.

 

Na hojenie ma vplyv aj fajčenie a alkohol, preto ho odporúčame na 7 dní vylúčiť, ak to nie je možné, tak obmedziť na minimum.

 

Z dôvodu zvýšeného tlaku v rane a možného krvácania či pretrhnutia stehov pacientom odporúčame ležať a spať vo vyvýšenej polohe. Jednoducho si pod hlavu pridajte o jeden vankúš viac, ako zvyčajne.

 

Ako má vyzerať ústna hygiena po extrakcii?

Štandardná ústna hygiena, vplýva aj na celkový proces hojenia extrakčnej rany. Na čistenie zubov odporúčame pacientom mäkkú zubnú kefku, ktorú dopĺňa medzizubná kefka a zubná niť. Zubnou kefkou sa vyhýbame prechodu po extrakčnej rane. Samotnú extrakčnú ranu čistíme výplachmi až na 4 deň po extrakcii. Výplachy robíme bylinkami alebo ústnou vodou bez obsahu alkoholu. Môžeme ich opakovať 3-krát denne v krátkych 20-30 sekundových intervaloch.

 

Kedy prísť na kontrolu?

Termín kontroly, v prípade, že je potrebná, býva zvyčajne 10-14dní po extrakcii. Okrem toho, by sa pacient mal dostaviť na bezodkladnú kontrolu v prípade, že:

  • Pociťuje neutíchajúcu bolesť (aj po analgetikách)
  • Má výrazný/pretrvávajúci opuch tváre
  • Pociťuje trhavú/pulzujúcu bolesť
  • Má zvýšenú telesnú teplotu
  • Vyskytne sa hnisavý výtok z rany
  • Má krvácanie z rany, ktoré sa nedarí zastaviť

 

Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé a krásne zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888