Dentálna hygiena je neodmysliteľnou súčasťou našej každodennej osobnej hygieny. Jej cieľom je odstránenie zvyškov potravy a zubného povlaku. Zároveň je to najúčinnejšia prevencia proti ochoreniam v ústnej dutine. Šetrí nám peniaze aj návštevy v zubárskom kresle. Aj napriek tomu si väčšina z nás zuby nečistí správne a nepoužívame ani pomôcky, ktoré k dentálnej hygiene patria. Čo používať a ako na to, aby sme mali zuby na cely život, povedia naše odborníčky na dentálnu hygienu Zuzana Bilavská a Daniela Javorová.
Nie je hygiena ako hygiena. Je rozdiel medzi tou, ktorú praktizujeme doma a tou, ktorá sa realizuje v ambulancii. Ani pri jednej však kefka a pasta nestačia. Do dentálnej hygieny je potrebné zapojiť pomôcky na čistenie medzizubných priestorov, napr. medzizubná kefka, dentálna niť, škrabka na jazyk a ústna voda. Frekvencia čistenia by mala byť dvakrát za deň – ráno a večer. Pri čistení dbáme na to, aby boli vyčistené vonkajšie aj vnútorné plochy zubov. Kefku pri čistení uchopíme ako pero, pričom polovica vlákien je na zuboch a druhá polovica na ďasnách. Miernym tlakom a krúživým pohybom pomaly posúvame kefku po celom zubnom oblúku. Nezabúdame ani na žuvacie plôšky zadných stoličiek. Po dočistení zubov sa presunieme do medzizubných priestorov a na jazyk. Na záver vypláchneme ústa ústnou vodou. Takto by mala vyzerať správna hygiena v pohodlí domova. Viac o pomôckach na čistenie medzizubných priestorov si môžete prečítať v tomto článku.
Pretože vedie k zachovaniu vlastných zubov po celý život, zabraňuje vzniku ochorení tvrdých tkanív ústnej dutiny - zubnému kazu, ale aj mäkkých tkanív - zápalu ďasien (gingivitíde) a závesného aparátu zubov (parodontitíde). Zdravé zuby nepotrebujú ošetrenie stomatológa, takže šetria čas, peniaze a návštevu v zubárskom kresle.
Veľká časť pacientov ešte stále dostatočne nedodržiava alebo nevie, ako správne dodržiavať dentálnu hygienu. V praxi sa stále stretávame s veľkým množstvom pacientov, ktorí na hygienu používajú iba zubnú kefku. Pri tých, ktorí využívajú viacero pomôcok sa potom zvykneme stretávať s tým, že nepoužívajú správnu techniku čistenia alebo si zuby nečistia v správnej frekvencii. V poslednom období sme však zaznamenali zvýšený záujem pacientov o dentálnu hygienu, stále to však nie je uspokojivé.
Dentálna hygiena pozostáva z niekoľkých krokov, prvým je motivácia. Stomatológ by počas návštevy mal pacienta informovať o probléme, ktorý sa u neho vyskytuje, o príčinách jeho vzniku a možnostiach liečby. Zabúdať by nemal ani na vysvetlenie, ako problému predchádzať a predovšetkým, ako udržať liečebný výsledok, pretože mnohokrát sa stane, že sa pacient vráti s tým istým problémom aj viackrát. Nie preto, že by stomatológ zle spravil svoju prácu, ale preto, že pacient podcenil prevenciu.
Druhým krokom je inštruktáž správnej techniky čistenia zubov a medzizubných priestorov, ako aj výber vhodných pomôcok dentálnej hygieny podľa problému pacienta. Tretím krokom je pristúpenie k odstráneniu zubného kameňa, povlaku a pigmentových škvŕn pomocou ultrazvuku, škrabiek, kyriet, pieskovača, leštiacej kefky a pasty. Všetko záleží od stavu pacienta. Ak napríklad ďasná krvácajú, nie je možné využívať airflow, najskôr treba vyliečiť ich zápal. Tým posledným krokom je leštenie zubov a floridácia.
Na záver pacienta ešte poučíme o dôležitosti dodržiavania individuálnej hygieny doma a opakovaní návštev v ambulancii dentálnej hygieny minimálne dvakrát ročne, v závislosti od typu problému a zvládnutia individuálnej hygieny.
Ilustračná fotka: Pacient po absolvovaní dentálnej hygieny, na ktorej sa mu zo zubov odstránili nános pigmentov z nápojov a stravy.
Správny výber zubnej pasty záleží od daného problému pacienta. Do pasty sa pridávajú tzv. aktívne látky, ktoré pri správnom výbere pomáhajú riešiť problém pacienta. Napríklad fluoridy - chránia sklovinu pred zubným kazom. Ďalej v pastách môžu byť ako aktívne látky, látky znižujúce citlivosť zubov, protizápalové látky, enzýmy. Takže aj takto si môže pacient troška pomôcť pri riešení jeho stavu. Výber kefky je veľmi dôležitý a individuálny.
Kefka by mala mať husté a jemné vlákna, ktoré sa prispôsobia povrchu zubov, precízne odstránia zubný povlak, preniknú aj do drobných nerovností na povrchu zuba, nepoškodzujú sklovinu ani ďasná. To isté platí pre používanie sonickej kefky. Odstraňuje dôkladne zubný povlak, je šetrná k ďasnám, no i pri nej je potrebné dodržiavať správnu techniku čistenia, pretože niekto si dokonale umyje zuby aj s kefkou za dve eurá, niekto si ich nevie umyť ani s tou sonickou. Pri používaní sonickej kefky nie je nutné vynaložiť tlak, čo nemusí vyhovovať každému pacientovi. Čiže to, či je vhodná, je veľmi individuálne a mení sa od pacienta k pacientovi. Určite je však vhodná pre ľudí, ktorí trpia nejakým druhom hendikepu, ktorý vplýva aj na kvalitu čistenia zubov.
Pacienti opakovane prichádzajúci na dentálnu hygienu už chápu jej význam, väčšina z nich dôsledne dodržiava správne návyky hygieny aj techniku čistenia, z čoho vyplýva postupné zlepšovanie v tejto dôležitej oblasti starostlivosti o naše zdravie. No stále je čo zlepšovať, pretože časť pacientov aj napriek tomu, že chápu význam hygieny a chvíľu po našej návšteve ju dodržiava, nakoniec, akoby stratili motiváciu a skĺznu do starých koľají. V takom prípade im pomôže opäť objednať sa na dentálnu hygienu, kde ich znova „nakopneme“ namotivujeme a oni opäť istý čas dodržiavajú dentálnu hygienu tak, ako im ju odporúčame.
Nenechávajte veľké sumy u zubára pri odstraňovaní zanedbanej hygieny. Stavte na prevenciu. Je najlacnejšia! Svoj termín si môžete rezervovať na klinike v Galante na čísle 031/228 99 99. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888.
Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady na zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.
21.09.2024 16:14:23
05.08.2024 11:06:36
04.07.2024 09:49:19
14.06.2024 14:33:40
23.05.2024 13:36:19
© 2017 SKHEALTH, s.r.o. • Generuje redakčný systém YGScms •
Klinika Galanta
031/228 99 99
Klinika Sereď
+421 949 581 888