Zbavte sa kovu v ústach. Vymeníme vám amalgámové plomby za biele

obr: Zbavte sa kovu v ústach. Vymeníme vám amalgámové plomby za biele

Tri štvrtiny Slovákov má vo svojej ústnej dutine minimálne jednu šedú miestami možno až čiernu plombu, ktorá vôbec nevyzerá dobre.  Problém nie je to, že nepôsobí esteticky, ale to, že môže byť zdraviu škodlivá. Pozrite sa na zúbok amalgámovým plombám, ktoré o pár mesiacov začne blokovať aj Európska únia.

 

Amalgám je zliatina ortuti s akýmkoľvek kovom, pričom práve ortuť je vďaka svojej toxicite považovaná za jednu z desiatich najškodlivejších, prirodzene sa vyskytujúcich látok na našej planéte. Pod pojmom dentálny amalgám sa využíva aj v stomatológii, a to už viac ako 150 rokov. Tmavá zubná výplň vzniká tak, že sa k ortuti primiešava striebro, cín, meď alebo zinok.

Amalgám
 

Odvŕtava sa aj zdravé tkanivo

Amalgámová hmota však nepriľne k zubu, a tak medzi zubom a výplňou nevznikne žiadna chemická reakcia. Samotný amalgám zo zubu nevypadne iba vďaka tomu, že je vtesnaný do obráteného kónusového otvoru zuba, čiže sa v zube uchytí mechanicky. Kvôli retencii (udržaniu výplne v zube) je často nutné odvŕtať aj zdravé tkanivo zo zuba, čím sa predlžuje nepríjemný pocit pacienta a jeho strachu z vŕtania a bolesti.

 

Problematické sú hlavne staršie amalgámové plomby, kedy ešte nebol k dispozícii kvalitnejší amalgám. Najväčší problém amalgámových plomb je uvoľňovanie ich častí, v tomto prípade hlavne ortuti, ktorá je klasifikovaná ako možný karcinogén. Vysoké množstvo ortuti okrem poškodenia mozgu a srdca ohrozuje aj obličky, pľúca a tiež imunitný systém. Toto riziko amalgámových zubných plomb sa však často podceňuje. Európska únia vydala pre všetky členské štáty od júla 2018 zákaz používania amalgámových plomb u detí a tehotných žien. Do roku 2030 chce s nimi skončiť definitívne. Okrem možných nepriaznivých účinkov pôsobia aj neesteticky. Cín v amalgáme spôsobuje expanziu (rozťahuje sa) a pri nevhodnom použití môže spôsobiť praskliny v zube, ktorý bude potrebné extrahovať (vytrhnúť). Ortuť v amalgáme tiež predstavuje ekologický problém a v niektorých krajinách je úplne zakázaný.

 

V Brilldent to robíme inak

Na našej stomatologickej klinike, ktorá sídli v galantskom Areáli zdravia, nielenže amalgámové plomby nepoužívame, ale vám ich aj vymeníme za biele – fotokompozitné, čo je vlastne zmes syntetického plniva a organického spojiva, ktorá sa vytvrdzuje pod polymerizačnou lampou. Pri procese tvrdnutia, ktorý trvá pár sekúnd, fotokompozit neexpanduje (nerozťahuje sa), a tak nehrozí prasknutie alebo iné poškodenie zuba.

 

„Biele výplne sú k zubom a pacientom maximálne šetrné, nakoľko stačí odvŕtať len zubné tkanivo zasiahnuté kazom, nie aj zdravé, ako pri amalgámových plombách,“ vysvetľuje jeden z lekárov kliniky Serhii Zheniukh. Fotokompozit sa k zubu „prilepí“ adhezívom, a tak vzniká pevná väzba. „Keďže na klinike používame iba najmodernejšie postupy, aj pri zubných výplniach realizujeme len tento mikroinvazívny prístup a pacienta nemučíme zbytočne zvukom vŕtačky,“ dodal Zheniukh. „Kvalitné biele plomby sú vysokoestetické nielen tým, že sa vyrábajú v rôznych farbách a odtieňoch, ale ja tým, že ich modelujeme anatomické, to znamená, že plomba tvarom aj farebným odtieňom pripomína vlastný zub,“ doplnil lekár. Biele plomby sú citlivejšie na kvalitu spracovania a na pracovný postup. Pri práci s fotokompozitom treba mať úplne suché a nekontaminované pracovné prostredie, preto používame kofferdam, čo je elastická blana, ktorá izoluje ošetrovaný zub od ostatných zubov. 

 

Ak potrebujete bezbolestne vymeniť starú amalgámovú plombu, svoj termín si môžete rezervovať na klinike v Galante na čísle 0948 258 188 alebo 0949 162 900. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888. Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.



Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888