Starostlivosť o mliečne zúbky: Kedy je čas na prvú návštevu u zubára?

obr: Starostlivosť o mliečne zúbky: Kedy je čas na prvú návštevu u zubára?

Máte doma malého šibala, ktorý sa na vás škerí s tým povestným zajačím úsmevom s čerstvo prerezanými jednotkami? Hľadiac na jeho zúbky vám napadlo, že by bolo vhodné navštíviť prvýkrát aj stomatológa?Áno, vhodné by to bolo, no ak ešte len teraz začínate s akoukoľvek ústnou hygienou, meškáte poriadne dlho...

 

Na kliniku k nám často zavítajú rodičia s veľmi zlým stavom ústnej dutiny svojich ratolestí. Drobné kazy či úlomky zubov pri športovej aktivite teraz vynechajme. Hovoríme o prípadoch, kedy malé mliečne zúbky hnijú či rozpadávajú. Nie, neznie to príjemne, ešte horšie to vyzerá a pre dotyčné dieťa a jeho rodiča to nie je ani trocha komfortné. Aj v týchto prípadoch pomôže prevencia. O ústnu dutinu dieťaťa sa treba starať skôr, ako sa v nej prereže prvý zúbok.

 

Gáza, prstová kefka, pasta

So starostlivosťou o zúbky začnite už pri novorodencoch. Po kŕmení alebo počas večernej hygieny potierajte dieťatku ďasná navlhčenou gázou. Vytvárate tak u neho návyk k hygiene a zároveň jemným prechádzaním gázy ďasná prekrvíte.

Keď sa prereže prvá jednotka, pomocníčkou pri dentálnej hygiene vášho dieťatka sa stane tzv. prstová kefka. Jednoducho si ju iba nastoknete na prst a jemne stierate plak smerom od ďasna ku špičke po celej ploche zúbka.

Na čistenie stále používate iba čistú vodu a mali by ste tak robiť do doby, kedy sa vaše dieťa nenaučí vypľúvať. Pri takomto čistení ho podnecujte k tomu, aby aj čistú vodu vypľúvalo, pretože si tak túto techniku cvičí. V období, keď dieťa zvládne vypľúvať, môžete do dentálnej hygieny zaradiť aj zubnú pastu. Vypľúvanie je dôležité hlavne pri pastách, ktoré obsahujú fluor, malé dieťa by sa prehltnutím fluoru mohlo priotráviť.

 

Kedy ísť prvýkrát k zubárovi?

Názory na obdobie, v ktorom by ste so svojím dieťaťom mali absolvovať prvú návštevu u stomatológa sa líšia. My odporúčame návštevu uskutočniť po prerezaní prvého zúbka. Stomatológ rodiča poučí o správnej technike dentálnej hygieny, čím dokážu spoločne predísť množstvu problémov so zubami dieťaťa v neskoršom veku. Zároveň sa dieťatko zoznamuje s prostredím ambulancie.

 

Ilustračná foto: Dieťa sa učí hravou formou správnej starostlivosti o zúbky.

 

Preventívne návštevy je vhodné opakovať raz za pol roka, aby dieťatko nezabudlo na prostredie kliniky a ošetrujúceho lekára. Rovnako dôležite je v prístupe k starostlivosti o zúbky dieťa nestrašiť so „zlým ujom zubárom, ktorý príde, keď si nebude čistiť zúbky“... Strašenie rozhodne nie je na mieste, nakoľko v Brilldent dbáme na osobitý prístup ku klientom nehľadiac na ich vek. Či majú päť alebo stopäť, klientovi ošetrujúci lekár vysvetlí problém (jazykom prispôsobeným možnostiam jeho vnímania) a spôsoby jeho riešenia. Zároveň sa dohodnú na forme prevedenia ošetrenie, tak aby bolo bezbolestné.

 

Posledný termín na prvú návštevu u stomatológa tzv. last minute je obdobie, kedy má dieťa kompletne prerezaný mliečny chrup. Ak čakáte až do toho dňa, musíte si byž vedomí, že v tomto období sa zvyšuje riziko, že na zúbkoch už budú kazy alebo iné komplikácie spôsobené kombináciou nesprávnej techniky čistenia a stravovacích návykov. Pri čistení zúbkov, by mal rodič dieťaťu sekundovať približne do obdobia desiatich rokov. V tomto veku by dieťa už malo byť dostatočne zručné vyčistiť si zúbky správne aj samé. Dovtedy je však mimoriadne dôležité, aby rodič, ak nie je pri samotnom čistení prítomný, skontroloval stav zúbkov po čistení a prípadne nedostatky s dieťaťom dočistil, čím ho najviac naučí – ukáže mu - čo a ako...

 

Rozdiel medzi mliečnym a trvalým chrupom

Mliečny chrup ma dvadsať zubov, zatiaľ čo zuby dospelého človeka, označované aj ako trvalý chrup, sa v ústach nachádzajú v počte tridsaťdva kusov vrátane zubov múdrosti. Zuby sú našim žuvacím orgánom ukotvené v čeľusti fixačným tkanivom. Ich prioritnou funkciou je rozdrvenie potravy. Túto funkciu majú plniť bez rozdielu veku, preto je dôležité udržiavať ich zdravé či už ide o mliečny alebo trvalý chrup.

 

Neodkladajte preto prvú návštevu svojho dieťaťa a objednajte sa k nám. Termín si môžete rezervovať na klinike v Galante na čísle 0948 258 188 alebo 0949 162 900. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888. Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888