Parodontitída: Je dedičná? A čo robiť, aby nás nepripravila o zuby?

obr: Parodontitída: Je dedičná? A čo robiť, aby nás nepripravila o zuby?

Počuli ste už o parodontitíde? Ľudovo nazývanej parodontóze? My sa s ňou na klinikách stretávame, bohužiaľ, častejšie, ako by sme si priali. Aj napriek tomu, že je to v populácii rozšírené ochorenie, je opradené mýtmi. Najčastejšie sa stretávame s tým, že si pacienti myslia, že je dedičná. Skutočne je?

 

Parodontitída je zápalové ochorenie spôsobené nesprávnou či nedostatočnou starostlivosťou o zuby. Vzniká pri neliečenom zápale ďasien a dlhodobom neodstránení povlaku a zubného kameňa, v ktorom sa nachádzajú baktérie. Vlákno, ktoré prichytáva ďasno k zubu je narušené toxickými látkami baktérií, čo spôsobí zväčšovanie priestoru medzi zubom a ďasnom – vznikne tzv. parodontálny vačok. Ak ani teraz nepríde k náprave  a neodstráni sa zubný povlak a kameň, ktorý je na zuboch prítomný, vačok bude rásť, ubudne nám kosť a začnú sa nám kývať zuby, až napokon, vypadnú. Čo sa s tým dá robiť a ako liečiť takýto stav?

 

Liečba parodontitídy

Parodontitída pri neliečení spôsobuje úbytok kosti. Prejaví sa to kývaním zubov a časom až ich definitívnou stratou. Úbytok kosti je nezvratný stav, ale liečba parodontitídy sa dá podchytiť a zakonzervovať, aby sa viac nezhoršovala. Liečebný proces a stabilizácia stavu je výsledkom súhry viacerých prvkov, ktoré sa opakujú v niekoľkých krokoch.

 

1️. Správna technika čistenia zubov DOMA

Nestačí si čistiť zuby pravidelne, dôležité je aj to, aby sme si ich čistili správne. Správnu techniku čistenia zubov v domácom prostredí s pacientmi na klinike nacvičuje hygienička. Počas dentálnej hygieny im vysvetľuje aj to, ako správne používať medzizubné kefky, škrabky na jazyk či zubnú niť.

 

2. Profesionálna dentálna hygiena (3-4x ročne) U NÁS

Správnu techniku čistenia v domácom prostredí dovedieme do dokonalosti pravidelným absolvovaním dentálnej hygien u nás na klinike. Pacientom počas nej odstránime zubný kameňa - ako pozostatku domáceho čistenia. Keď sú zúbky bez povlaku, sú aj bez baktérií, a teda bez zápalu.

 

Dentálna hygiena je v liečbe parodontitídy alfa a omega.

 

3️. Používanie antibakteriálnych gélov a ústnej vody

Súčasťou liečby parodontitídy sú aj gély a ústne vody. Pri týchto produktoch je nevyhnutné dodržiavať doporučenú dobu ich používania a následne zaradiť pauzu (nepoužívať prípravky min. 1 mesiac), pretože pri dlhom a pravidelnom používaní si môžeme narušiť mikroflóru v ústach.

Z ústnych vôd odporúčame:

CURAPROX Perio Plus Protect CHX 0,12% (2x denne počas 3 týždňov)

CURAPROX Perio Plus Forte CHX 0,20% (2x denne počas 7 dní)

Z gélov odporúčame:

CURASEPT ADS 350 0,50% (2x denne počas 7-10 dní)

CURAPROX Perio Plus Focus CHX 0,50% (2x denne počas 7-10 dní)

 

4️. Antibiotická liečba (iba pri ťažších stavoch)

Pri niektorých pacientom musíme do liečby zaradiť aj antibiotiká. Najčastejšie ide o dvojkombináciu tabletiek, ktoré užíva cca 5 dní.

 

Dentálna hygiena je v liečbe alfa a omega. Vyššie spomínané body 1️. a 2️. sú v liečbe ťažiskové, pretože pri správnej hygiene vlákna ďasna k zubu opäť priľahnú, pretože medzi nimi nebude parodontálny vačok. Ďasná taktiež prestanú krvácať. Po dvoch rokoch dodržiavania vyššie spomenutých bodov sa dá považovať stav za stabilizovaný. Svoj termín na dentálnu hygienu si môžete rezervovať na klinike v Galante na čísle 0948 258 188 alebo 0949 162 900. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888.

Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.



Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888