Celková anestézia ako súčasť stomatológie. Spoznajte jej plusy a mínusy

obr: Celková anestézia ako súčasť stomatológie. Spoznajte jej plusy a mínusy

Máte strach, pretože vás čaká bolestivý zákrok? Nemusíte ho mať!Nežijeme v stredoveku, ale v 21. storočí, kedy najmodernejšie stomatologické kliniky za pomoci špičkovej techniky a aktuálnych postupov práce dokážu so strachom a s bolesťou zatočiť prostredníctvom celkovej anestézie. Prečítajte si, pre koho je určená a kedy je vhodné ju využiť.

 

Celková anestézia je stav, v ktorom sa prostredníctvom liekov uvedie pacient do bezvedomia, čo môžeme prirovnať aj k pokojnému spánku, v ktorom nevníma bolesť. Prostredníctvom anestézie môže lekár vykonať bezbolestný zásah do organizmu operačnej i neoperačnej povahy. Výnimkou nie je ani stomatológia, v rámci ktorej ošetrenie v celkovej anestézii ponúka stomatológovi ideálne podmienky pre prácu v ústnej dutine a umožňuje mu zrýchliť a zefektívniť jeho prácu.

 

V rámci Galanty je naša stomatologická klinika Brilldent jedinou, ktorá ma celkovú anestéziu vo svojom portfóliu. Vďaka komplexným službám, ktoré poskytujeme, nemusia naši klienti chodiť do Trnavy, čo je najbližšie mesto, kde je takéto ošetrenie možné. Anestéziu vykonáva lekár za asistencie sestričky. V našom profesionálnom tíme máme externého anestéziológa, MUDr. Henricha Pénzeša, podľa ktorého z tejto metódy profitujú aj pacienti. „Výhody celkovej anestézie spočívajú predovšetkým u pacientov s nezvládnuteľným strachom z ošetrenia, u detí a u pacientov s mentálnym postihnutím,“ priblížil Pénzeš a dodal, že po výkone ambulantnej anestézia môže pacient opustiť zariadenie už po niekoľkých hodinách. Anestézia nájde uplatnenie aj u klientov s nadmerným dávivým reflexom, pri náročných stomatologických zákrokoch alebo časovo náročných  ošetreniach.

 

Anestézia krok za krokom

Celková anestézia je komplexný proces, ktorý pozostávaz niekoľkých krokov. „Súčasťou anestézie je premedikácia, to znamená príprava pacienta na anestéziu a na operáciu liekmi, ktoré ho zbavia strachu a znižujú riziko vzniku komplikácií,” vysvetľuje doktor Pénzeš a pokračuje, že pred začiatkom anestézie sa zabezpečí vnútrožilový prístup pre podanie infúzneho roztoku, ktorým sa anestetiká klientovi podávajú. „Anestézia sa vykonáva v intubačnej anestézii zavedením intubačnej kanyly do priedušnice,” približuje lekár a dodáva, že u detských klientov môže byť začiatok anestézie odlišný. Aby sa predišlo traumatizujúcim zážitkom v úvode celkovej anestézie môžu deti začať vdychovať inhalačné anestetikum tvárovou maskou a až  po  uspatí  sa  zabezpečí vnútrožilový prístup. Klient má počas anetézie monitorované všetky životné funkcie a po jej ukončení zotrváva pod dohľadom lekára počas nevyhnutne potrebnej doby. Anestézia má aj nežiadúce účinky. Medzi tie najčastejšie môžeme zaradiť: nevoľnosť, zvracanie, alergické reakcie, pocit škriabania v krku či únavu.

 

Ilustračná foto: Doktorka počas ošetrenia.

 

Pokyny PRED a PO anestézii

Súčasťou celkovej anestézie sú aj predoperačné vyšetrenia, ktoré nemôžu byť staršie ako tri týždne. Okrem toho by ste pred uspaním nemali šesť až osem hodín jesť ani piť, šesť hodín fajčiť či dvadsaťštyri hodín pred požívať alkoholické nápoje. Dámy by sa mali vyhnúť laku na nechty a mejkapu a všetci by si mali zabezpečiť sprievod dospelej osoby. Po celkovej anestézii je zas nevyhnutné, aby sa klient v priebehu dvadsaťštyri hodín aktívne nezúčastňoval cestnej premávky, a teda neviedol motorové vozidlo. Z kliniky odíde v sprievode dospelej osoby a rovnako si zabezpečí dohľad dospelej osoby aj ďalších dvadsaťštyri hodín v domácom prostredí. Počas ďalších siedmych dní by sa pacient mal vyvarovať akejkoľvek psychickej aj fyzickej záťaži.

 

Ak potrebujete veľké ošetrenie alebo máte nejaký typ zdravotného znevýhodnenia (epilepsia, downov syndróm, autizmus) neváhajte sa objednať na odbornú konzultáciu, na ktorej naplánujeme vaše ošetrenie. Svoj termín si môžete rezervovať na klinike v Galante na čísle 0948 258 188 alebo 0949 162 900Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888