Bolesť sa viac nenosí! V zubárskom kresle sa stačí pohodlne usadiť a zhlboka dýchať

obr: Bolesť sa viac nenosí! V zubárskom kresle sa stačí pohodlne usadiť a zhlboka dýchať

Strach je jednou z najsilnejších a najčastejších emócií, ktoré prežívajú ľudia bez rozdielu veku. Niektoré druhy strachu prekonáme plynutím rokov, iné si so sebou zoberieme do dospelosti. Takýmto strachom môže byť aj strach z lekára-zubára. To, či sa s ním stretáva a ako voči nemu bojuje, priblížil stomatochirurg Oleksandr Yakubianets.

 

Niektorí rodičia ako jednu z výchovných metód používajú strašenie. Napríklad: „Ak budeš jesť veľa sladkostí, pokazia sa ti zuby a ujo zubár ťa vyhreší.“  Podobné strašenie môže nechať na detskej duši následky, ktoré sa môžu odraziť aj v dospelosti. Stretávate sa s takýmto strachom z lekárov aj v Brilldent?

Súhlasím s vami, že strach je jednou z najsilnejších emócií, ktoré prežívame. Môže byť tak silný, že nás dokáže úplne paralyzovať. Kvôli nemu vieme odkladať návštevu lekára, až do bodu, kedy je bolesť skutočne neznesiteľná. Potvrdilo sa nám to aj na našej klinike. Niekoľko mesiacov sme realizovali vlastný prieskum medzi klientmi. V priestoroch čakárne kliniky sme umiestnili dotazník s otázkou,: „Z čoho máte najväčší strach?“ Odpoveď vás možno neprekvapí, bola to bolesť.

 

Ako proti tomuto strachu z bolesti bojujete?

Celý tím Brilldent sme vlastne bojovníci.(úsmev) Na našej klinike predovšetkým bojujeme za zdravý chrup. Samozrejme, bojujeme aj so strachom z bolesti. Alfou a omegou je prístup a komunikácia. Držíme sa kréda, že každý pacient si zaslúži individuálny prístup a jeho dôveru si ceníme nadovšetko. Strach je len nedostatok informácií o tom, čo príde. Preto sa lekár pred ošetrením s pacientom rozpráva. Vysvetľuje mu problém, navrhuje spôsoby riešenia a s prihliadnutím na jeho potreby spoločne vyberáme najvhodnejší, a samozrejme, bezbolestný spôsob ošetrenia. V Brilldent si s pacientmi budujeme dôverný vzťah. Nič nie je na rozkaz, všetko je o diskusii.

 

Rozhovor nás ale bolesti nezbaví, alebo sa mýlim?

Nemýlite sa. Rozhovor slúži na upokojenie pacienta. Keď poznáte situáciu, ste racionálnejší a lepšie spolupracujete s ošetrujúcim lekárom. Na upokojenie podávame pacientom aj rajský plyn, čo je analgetikum blokujúce strach a úzkosť navodzujúce euforický stav. Jeho výhodou je, že veľmi rýchlo začína účinkovať a rovnako rýchlo z tela vyprchá. Pacient tak po ošetrení nie je vyradený z bežných činnosti, napríklad šoférovania. Využívať sa môže aj pri detských, nespolupracujúcich pacientoch.

 

V Brilldent sa stačí jednoducho usadiť a zhlboka dýchať. Bezbolestné ošetrenie zabezpečujeme aj klasickou lokálnou anestéziou, ktorú podávame prostredníctvom injekčnej striekačky. Pred vpichom ihly miesto precízne znecitlivieme sprejom, vďaka čomu pacient necíti ani vpich ihly. Ak ani tieto možnosti nepostačujú, ponúkame možnosť ošetrenia v celkovej narkóze, pričom spolupracujeme s uznávaným anesteziológom MUDr. Henrichom Pénzešom, ktorý má v tejto oblasti bohaté skúsenosti. Pacient je uspatý a po prebudení má všetky problémy v ústnej dutine vyriešené.

 

Pacientom garantujeme bezbolestné ošetrenie.

 

Akí pacienti môžu zaklopať na vaše dvere?

Úplne všetci. Mám na mysli všetky vekové kategórie s najrozmanitejšími ťažkosťami chrupu. Sme jednou z mála moderných a nadštandardne vybavených stomatologických ambulancií. Poskytujeme komplexné stomatologické služby klientom na jednom mieste pod jednou strechou. Vďaka stomatochirurgii, ktorú robíme v Galante ako jediní, nás napríklad navštevujú aj pacienti z iných ambulancií. Profesionálny tím lekárov a sestier dopĺňame špičkovou technikou. Na našej klinike sa snažíme pacientom poskytnúť ošetrenie v čo najkratšom čase, pacient nečaká na röntgen ani na CT. Sme jedným z mála zubných centier, ktoré má k dispozícii zubnú tomografiu. Ľudský faktor a techniku dopĺňame najmodernejšími postupmi.

Pri ošetrení používame kofferdam- tenkú elastickú blanu, ktorá sa natiahne cez ošetrovaný zub, čím ho úplne odizoluje od okolitého prostredia, napríklad od slín alebo krvi, a tak zabráni kontaminácii  ošetrovaného zubu. Výhodou tejto blany je aj to, že všetky vyvŕtané časti zo zuba ostávajú na nej a tak nehrozí vniknutie úlomkov zubov či vyvŕtaných výplní do dýchacieho ústrojenstva pacienta. Kofferdam sa používa namiesto vatových tampónov. Okrem toho, že neobmedzuje pacienta pri prehĺtaní a dýchaní, zabezpečuje sterilné a suché prostredie, čím predchádza vzniku baktérií a infekcií. Vyrába sa z latexu. K dispozícii je aj v bezlatexovej verzii, takže ani alergicii na latex nemusia mať obavy.

 

Svoj termín si môžete rezervovať na klinike v Galante na čísle 0948 258 188 alebo 0949 162 900. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888. Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.

 Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888