Bezbolestné ošetrenie: Ako vám vieme uľaviť od bolesti?

obr: Bezbolestné ošetrenie: Ako vám vieme uľaviť od bolesti?

Časy, keď sme chodili k zubárom so strachom z bolesti vďaka modernej medicíne patria do stredoveku. Vtedy sa také trhanie zuba robilo pri plnom vedomí, alebo sa pacient opil na mol, aby otupil zmysly. Dnes máme k dispozícií viacero druhov anestéz a dokonca, vieme pacientom pomôcť aj s úzkosťou. Ako?

 

Injekcia a sprej

Najrozšírenejšia je anestézia podávaná injekčne – existuje viacero druhov. Vyberáme ich podľa toho, aký druh ošetrenia ideme robiť, alebo aký zub ošetrujeme. Kým jeden druh anestézie vám znecitlivie iba ošetrovaný zub, z inej vám stŕpne polka čeľuste i jazyka. Toto sú najčastejšie používané na našich klinikách.

1. Infiltračná anestézaznecitlivie zub a jeho okolie, ku ktorému sa pichá. Používa sa pri ošetrení zubov v rozpätí 5 – 5 v dolnom zuboradí a pri celom hornom zuboradí.

2. Mandibulárna anestézamá väčšie rozpätie pôsobenia, spôsobuje stŕpnutie líca, polky jazyka, polovice spodnej čeľuste aj pery. Väčšie rozpätie pôsobemia využívame pri ošetrovaní stoličiek v dolnom zuboradí alebo koreňových kanálikoch.

3. Anestéza na papila incisivaspôsobí stŕpnutie podnebia v prednej časti ústnej dutiny. A ako doplnková sa používa anestézia na foramen palatinus major, ktorá spôsobí stŕpnutie podnebia v zadnom úseku zuboradia.

Pred podaním injekcie vám môžeme na dané miesto aplikovať orálny sprej aj gél, takže vpich si ani nevšimnete. (Existujú vodičky).

 

Rajský plyn

Úzkosť a strach z toho,  že sa vôbec niečo ide diať, aj keď sa ešte nič nedeje, má čoraz viac pacientov, a to predovšetkým po zlých predchádzajúcich skúsenostiach. Rajský plyn tlmí bolesť a uvoľňuje, takže sa stačí iba pohodlne usadiť a zhlboka dýchať. Väčšinou sa využíva ako doplňujúca metóda.

 

Celková anestézia

Indikácie na celkovú anestéziu sú predovšetkým epilepsia či autizmus. Pri ošetrení v celkovej anestézii sa k nám pridáva anesteziológ, ktorý pacienta uspáva, preberá a počas zákroku dozerá na jeho vitálne funkcie.

 

Kedy lokálna anestézia nezaberá?

Aj napriek všetkým vyššie spomenutým formám úľavy od bolesti, niektorí pacienti v kresle zažili bolesť. Deje sa to vtedy, ak anestetikum vpichneme do veľmi zapáleného tkaniva. Zápal v tkanive zmení jeho pH na kyslé a v kyslom prostredí, bohužiaľ, anestézia nefunguje.

 

Strach zo zubára sa v 21. storočí už nenosí. Ukážeme vám, že zuby môžete mať na celý život a pri ich ošetrení sa môžete cítiť ako v obývačke. Presvedčte sa sami, objednajte sa telefonicky. Na kliniku v Galante na čísle 0917 872 403 alebo 0949 162 900. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888. Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888