4 príčiny odhalených zubných krčkov

obr: 4 príčiny odhalených zubných krčkov

Ústup ďasna okolo zuba je najčastejšie sa vyskytujúce poškodenie ďasna. Keď ustúpi, odhalí krčok zuba, a to je vec, ktorú si určite všimneme. Okrem toho, že si vidíme časť zuba, ktorá bola predtým skrytá v ďasne, je zub zrazu citlivý aj na teplé, studené a sladké podnety.

 

4 príčiny odhalených zubných krčkov

Na stav zubných krčkov má vplyv viacero faktorov. Toto sú štyri najčastejšie príčiny, ktoré ich ovplyvňujú.

 

1️. Bakteriálny film

Nesprávna/nedostatočná dentálna hygiena, vedie k tomu, že si zuby dôkladne neočistíme od povlaku a ten časom môže spôsobiť zápal ďasien. Nahromadený povlak sa postupom času zmenil na zubný kameň, ktorý odtláča ďasno od zuba stále nižšie a viac a viac odhaľuje zub.

 

2️. Nesprávny kontakt zubov

Preťažovanie niektorých zubov vedie k namáhaniu okrajových tkanív okolo zuba, v dôsledku čoho sa tkanivo stenčí. Patrí sem aj nadmerné škrípanie zubov, kedy sa okrem namáhania tkanív, doslova, derie aj sklovina zuba.

Najčastejšie príčiny odhalených krčkov zubov.

 

3️. Postavenie zubov

Zuby uložené mimo oblúk (napr. na podnebí), majú okolo seba jemnejšie tkanivo, ktoré je náchylnejšie na poškodenie. K takýmto zubom je sťažená dostupnosť dentálnymi pomôckami, v dôsledku čoho sa okolo nich hromadí plak, a to z dlhodobého hľadiska tiež pôsobí na tkanivo negatívne.

 

4. Mechanické poškodenie

Ak tlačíme kefkou pri čistení zubov príliš silno, ak máme tvrdú kefku alebo si zuby čistíme šúchaním zo strany na stranu, dochádza k opakovanému poškodeniu ďasien, ktoré môže viesť k chronickému zápalu a strate tkaniva okolo zuba. Je to práve nesprávna technika čistenia zubov, ktorá je najčastejšou príčinou ústupu ďasna.

 

S P R Á V N A technika čistenia zúbkov sú stieravé alebo krúživé pohyby, pričom na zuby netlačíme. Ako zistíme, že tlačíme? Máme rozstrapkané štetinky na kefke. K správnej hygiene pomôže aj správny výber kefky – jej štetinky by mali byť rovnako dlhé a jemné.

 

Všetkým príčinám vieme predísť správnou dentálnou hygienou. Tou, ktorú absolvujeme každé ráno a večer a tou profesionálnou, ktorú by sme mali absolvovať 2-krát ročne na klinike. Termín na ňu si môžete rezervovať telefonicky. Na klinike v Galante na čísle 0917 872 403 alebo 0949 162 900. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888.

Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.