Viete, čo robiť, keď vás prepadne bolesť zuba?

obr: Viete, čo robiť, keď vás prepadne bolesť zuba?

Bolesť zubov nie je nikdy príjemná, obzvlášť vo sviatočnom období nám môže skomplikovať život. Dôležité je neprepadať panike a neskúšať rad za radom všetky “babské recepty“ dostupné na internete, pretože si môžeme viac uškodiť, ako pomôcť.

 

Typy bolesti

Poznáme viacero druhov bolesti a každá signalizuje niečo iné. Rozlišujeme: 

  • tupú,
  • ostrú,
  • bodavú,
  • pulzujúcu bolesť zubov. 

Bolesť môže byť príznakom zápalu, hlbšieho kazu, citlivosti na teplé a studené nápoje či rastu zubov. V prípade dospelých to môže byť rasť osmičiek – zubov múdrosti.

 

V noci bolesť cítime intenzívnejšie

Pacienti často opisujú, že v noci cítili bolesť intenzívnejšie a ráno, akoby “zázrakom“, ustúpila. Tento jav je spôsobený aktivitou nadobličiek. Dalo by sa povedať, že nadobličky sú prirodzené analgetiká tela, pretože dokážu tlmiť bolesť. Večer, resp. na noc sa vypínajú, takže bolesť nám už nič prirodzene netlmí, a tak sa zdá, akoby sa zhoršila. Ráno, keď začnú nadobličky opäť pracovať, prichádza úľava.

 

Babské recepty, ktoré fungujú

V ľudovom liečiteľstve sa často odporúčajú, ako prvá pomoc na bolesť zubov, klinčeky. Buď ich žutie, alebo ich treba rozdrviť, zmiešať s olivovým olejom a následne vyplachovať ústnu dutinu. Pomáha aj výplach šalviovým a kamilkovým čajom. V priehlbinke medzi hornou perou a nosom máme akupresúrny bod, na ktorý treba tlačiť 2 až 3 minúty a bolesť by mala ustúpiť.

 

Analgetiká sú dočasné riešenie 

Prvou voľbou úľavy od bolesti je pre väčšinu pacientov požitie analgetík, ktoré dokážu tlmiť bolesť. Netreba však zabúdať, že dlhodobo nemôžeme byť na “Ibáči“, alebo inom analgetiku a navyše, tlmenie bolesti je len potláčanie symptómu, ktorým sa telo snaží signalizovať, že je niečo zle. Preto sa snažte čo najskôr dostať k svojmu stomatológovi. Ak neordinuje, navštívte zubnú pohotovosť.

 

Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte. Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888