Odtlačky zubov: Kedy ich potrebujeme a ako sa robia?

obr: Odtlačky zubov: Kedy ich potrebujeme a ako sa robia?

Každý človek má jedinečné zuby. Na svete neexistujú dvaja ľudia, ktorí by ich mali rovnaké, aj preto sa zuby, okrem odtlačkov prstov, používajú na identifikáciu ľudí. Ak potrebujete špecifické ošetrenie, ktoré musí byť ušité na mieru presne pre vás, musíme vám zobrať odtlačky zubov, a teraz vám prezradíme, ako to robíme.

 

Odtlačky zubov krok za krokom

Aby sme na milimeter presne zachytili stav ústnej dutiny, môžeme použiť 3 spôsoby odobratia odtlačkov zubov:

  • odtlačková metóda dvojitého odtláčania
  • odtlačková metóda dvojitého miešania
  • odtlačková metóda jednofázová (najčastejšie používaná)

Pri samotnom odtláčaní používame odtlačkovú lyžicu, ktorá sa vyrába v rôznych veľkostiach a z rôznych materiálov, preto ju najskôr vyskúšame, aby vám sedela. Potom cez automatický miešací prístroj nanesieme na lyžicu pripravenú odtlačkovú hmotu, pritlačíme vám ju na zuboradie a držíme kým nestuhne, aby nedošlo k nechcenému pohybu a tým nepresnosti na odtlačku. Tento postup zvyčajne opakujeme na hornom aj dolnom zuboradí a v závere si zahryznete ešte  do odtlačkovej hmoty, aby sme odtlačili obe zuboradia naraz a zachytili v akom postavení máte zúbky navzájom. Všetky tieto údaje posielame do zubného laboratória, kde s nimi ďalej zubný technik pracuje v súlade s inštrukciami, ktoré pošleme. Odoberanie odtlačkov zubov samo o sebe nie je nepríjemná ani bolestivá procedúra. Musí sa spraviť presne, pretože od nej závisí aj presnosť finálneho produktu, ktorý sa z nej vyrobí.

 

Kedy berieme odtlačky zubov

Odtlačky vašich zubov posielame do zubného laboratória, kde z nich zubný technik vytvorí:

  •  zubné korunky
  •  zubný mostík
  •       snímateľnú protézu
  •       zubný strojček
  • chrániče na zuby (pre športovcov alebo proti škrípaniu zubov počas spánku)
  • nosiče na bielenie zubov Pure Whitening

Ilustračná fotka: Nanášanie odtlačkovej hmoty na lyžicu pred odobratím odtlačkov zubov.  

 

Moderná stomatológia pozná aj spôsob, ktorý úplne nahrádza odoberanie odtlačkov, a to intraorálny skener. Skener sníma zuby a mäkké tkanivá, pričom záznam prenáša na obrazovku. Naskenovaný 3D model sa dá otáčať, približovať či analyzovať pre liečebné účely. V porovnaním s klasickým odobratím odtlačkov na lyžice je tento spôsob pre pacienta finančne náročnejší.

 

Ak potrebujete odtlačky zubov, objednajte sa na kliniku v Galante na čísle 0917 872 403 alebo 0949 162 900. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888. Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888