Nechcete štrbavý úsmev a ani obrusovať zdravé zuby na mostík? Máme riešenie práve pre vás!

obr: Nechcete štrbavý úsmev a ani obrusovať zdravé zuby na mostík? Máme riešenie práve pre vás!

Keď vám zostane v úsmeve medzera, ako dôsledok trvalej straty zuba, na rad prichádza protetická liečba. Jednou z alternatív protetickej liečby sú fixné zubné náhrady. Druhou možnosťou sú tie snímateľné. Viete, ktorá čo obnáša?

 

Snímateľné zubné náhrady sú také protézy, ktoré sa kedykoľvek podľa potreby môžu z úst vybrať a opäť do nich vložiť. „Nahrádzajú niekoľko zubov alebo aj celý chrup. Dopĺňajú aj mäkké tkanivá a kosti,“ približuje náš doktor Oleksandr Yakubyanets a pokračuje opisom tela náhrady, ktoré je vyrobené z metylmetakrylátovej živice, do ktorej sú vsadené umelé zuby. Podľa ceny si klient môže vybrať lacnejšie zuby v náhradách, ktoré sú živicové - menej estetické alebo drahšie, estetickejšie a odolnejšie kompozitné či keramické zuby. Medzi snímateľné zubné náhrady patrí napríklad zubný implantát.

 

Zubný implantát

Najvhodnejšou náhradou úplne chýbajúceho jedného alebo viacerých zubov je zubný implantát. Patrí medzi vysoko estetické a dlhodobé zubné náhrady, ktoré sú však pre mnohých pacientov finančne nedostupné. Upevňuje sa priamo do čeľuste a slúži ako opora čiastočných aj celkových náhrad. Zavedenie implantátov sa vykonáva v rámci ambulantného chirurgického zákroku, ktorý trvá 30 - 90 minút. Pevné upevnenie „vhojenie“ implantátu trvá tri až šesť mesiacov. Jeho výhodou je, že na upevnenie náhrady nie je nutné obrusovať okolité zdravé zuby, ako pri mostíku. Implantáty sa dokonca dajú využiť aj v prípade, že v čeľusti už nezostali žiadne zuby. Môžu slúžiť ako opora čiastočných aj celkových náhrad a poskytujú tak pacientom oveľa väčšie pohodlie a istotu. Pacientom tiež prinavracajú možnosť bezproblémového prežúvania potravy a tým, že implantáty prenášajú žuvacie sily na čeľustnú kosť, bránia jej úbytku.

Pacienti si na klinike môžu vyberať medzi celkovo snímateľnými náhradami a čiastočne snímateľnými náhradami. V čom spočíva ich rozdiel, vysvetlil opäť doktor Yakubyanets.

 

Celkovo snímateľné zubné náhrady

Celková snímateľná - totálna zubná náhrada - sa používa v prípade straty všetkých zubov. Práve táto náhrada je najbežnejším riešením pri snahe o obnovenie chrupu bezzubej čeľuste pacienta. „Pri dnešných technológiách medzi jej výhody patrí prirodzený vzhľad, kedy je náhrada od vlastných zubov klienta nerozoznateľná,“ vysvetľuje doktor a dodáva, že  je to vďaka nadštandardnému materiálu- flexitu, z ktorého je vyhotovená. Tieto protézy sú pružné, odolné voči nárazom a pádom, antialergické a poskytujú výrazne vyšší komfort pri každodennom nosení.

 

Čiastočné snímateľné zubné náhrady

V prípade, že má klient rozsiahlejšiu medzeru v chrupe a nie je možné použiť fixný zubný mostík, používame čiastočne snímateľné náhrady. Skladajú sa z tela náhrady, ktoré tvoria umelé zuby a živičné sedlo z rôznych spojovacích prvkov, ktoré navzájom spájajú základné časti náhrady. Ďalej ich tvoria spony (zásuvné spoje), pomocou ktorých sa náhrada upína na zostávajúce vlastné zuby pacienta.

 

Čiastočne snímateľná náhrada so zapínaním.

 

Hybridné náhrady

Tak ako v iných veciach aj v zubných náhradách existuje mačkopes, tzv. hybridné náhrady. „Tieto náhrady na prvý pohľad pôsobia ako celkové, no radia sa medzi čiastočne snímateľné,“ vysvetľuje Yakubyanets a pokračuje, že tieto náhrady sa zakotvia na zvyšné zuby klienta, ktoré sú pod náhradou skryté. „Vlastné zuby sú vybavené špeciálnym zariadením, na ktorý sa protéza \"nacvakne\" a náhrada tak v ústach drží pevne,“ dokresľuje proces uchytenia protézy doktor a dodáva, že „v  porovnaní s klasickými čiastočne snímateľnými náhradami, tie hybridné, nerušia v ústach opticky žiadne spony a náhrada tak úplne spĺňa estetické požiadavky.“

Zhotovenie protézy je zdĺhavejšie, ako zhotovenie mostíka, preto je potrebné absolvovať štyri až päť sedení. „Tieto sedenia, ako aj celá realizácia, vďaka najmodernejšej technike a postupom prebieha bezbolestne,“ uzatvára Yakubyanets.

 

Postup zhotovenia protézy

  • vyšetrenie, stanovenie liečebného plánu,
  • odtlačky na študijný a definitívny model,
  • skúšky,
  • odovzdanie.

 

Ak potrebujete poradiť, aká forma zubnej náhrady je pre vás vhodná, objednajte sa na nezáväznú konzultáciu. Svoj termín si môžete rezervovať na klinike v Galante na čísle 0948 258 188 alebo 0949 162 900. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888.

Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte. Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888