Endodoncia vám môže zachrániť zub pre trhaním

obr: Endodoncia vám môže zachrániť zub pre trhaním

Nie je nič lepšie, ako mať vlastné zuby. Nie nadarmo je základnou úlohou nás stomatológov snažiť sa o to, aby ste mali čo najviac svojich funkčných a zdravých zubov, ideálne do konca života. Pred extrakciou (trhaním) častokrát vieme zub zachrániť pomocou ošetrenia koreňových kanálikov. Ale ako vám vlastne vybratie nervu zachráni zub?

 

Endodoncia v kocke

Endodontické ošetrenie/ endodoncia/ endo – je ručné alebo strojové ošetrenie koreňových kanálikov, pri ktorom sa odstraňuje zubná dreň (vyberá nerv) zo zuba a následne sa miesto po ňom vyčistí a vyplní. Pre lepšiu ilustráciu - povrch zuba tvorí sklovina, pod ktorou je dentín a celým zubom prechádza zubná dreň, ktorá sa stará o výživu zuba. Je napojená na krvný obeh, a tak do zuba privádza živiny a odvádza metabolity. V prípade, že by sa zubný kaz dostal až sem, môže vzniknúť zápal alebo dreň odumrie. V dôsledku úrazu a otvoreného zuba sa zas do drene môžu dostať baktérie a toto všetko sa priamou cestou cez krv môže dostať až do srdca, prípadne zhoršiť zdravotný stav ľudom s chronickými ochoreniami. Práve pre toto sa hovorí, že ústna dutina je brána do celého organizmu a je také dôležité, aby ste v nej mali zdravé zuby.

 

Kedy robíme endodonciu

Je viacero špecifických prípadov, kedy ošetrujeme koreňové kanáliky, ale najčastejšie sú to tieto:

  • ak zub nereaguje na chlad (pravdepodobne je už zubná dreň odumretá – zub je mŕtvy),
  • ak sa kaz dostane až do drene (je príliš hlboko),
  • ak sa dreň zapáli (napr. reakcia na hlboký kaz),
  • ak sa po úraze cez otvorený zub do drene dostali baktérie.

 

Vybratie nervov zo zuba krok za krokom

Na začiatku každej endodoncie je RTG snímok, aby sme videli, koľko zubných kanálikov – nervov, ideme ošetrovať. Snažím sa ošetriť všetky, v opačnom prípade by mohol vzniknúť zápal.

Ošetrenie je v lokálnej anestézii a ošetrovaný zub sa obopne kofferdamom (elastickou blanou), aby sa izoloval od zvyšku ústnej dutiny, čím si zabezpečíme sterilné prostredie, ktoré je tak potrebné, nakoľko zub bude otvorený. Zároveň vás kofferdam chráni pred vdýchnutím endodontických nástrojov, ktoré sú malé či prehltnutím dezinfekčného roztoku.

Keď zub otvoríme, odstránime z neho všetku zapálenú alebo iným spôsobom zmenenú zubnú dreň. Kanáliky vyčistíme dezinfekčným roztokom a opracujeme ručne alebo strojovo – endomotorom. Pri ošetrení používame aj apexlokátor, ktorý nám na milimetre presne povie, aký hlboký je kanálik, teda koľko milimetrov ešte musíme ošetrovať, aby bol čistý v celej svojej dĺžke.

Ilustračná fotka: Ošetrenie koreňových kanálikov - endodoncia.

 

V poslednom kroku kanáliky osušíme, vyplníme hermetickou koreňovou výplňou a vytvoríme dočasnú plombu, ktorú o pár týždňov nahradíme trvalou, samozrejme, ak bude všetko v poriadku. Niekedy je potrebné do kanálikov dať aj liečivú vložku, ktorá sa pri ďalšej návšteve buď odstráni alebo iba vymení a tým sa ešte posunie definitívne uzatvorenie zuba.

 

Mŕtvy zub sčernie

Aj napriek tomu, že endodoncia v niektorých prípadoch dokáže dať zubu druhú šancu na celé roky (ak je urobená dôsledne), pacienti sa jej niekedy boja, pretože mŕtvy zub, ktorý už nič nevyživuje, po niekoľkých rokoch môže zmeniť farbu – stmavne. Netreba sa ale obávať, dnešná stomatológia pozná endodontické bielenie, čo je bielenie mŕtvych zúbkov a od klasického bielenia sa líši v tom, že neprebieha na povrchu zuba, ale bieli ho zvnútra.

 

Presvedčte sa sami a objednajte sa telefonicky. Na kliniku v Galante na čísle 031/228 99 99. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888 . Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.

 



Klinika Galanta
031/228 99 99

Klinika Sereď
+421 949 581 888