O zuby vás môžu pripraviť aj zdravé potraviny a nápoje. Viete, ktoré to sú?

obr: O zuby vás môžu pripraviť aj zdravé potraviny a nápoje. Viete, ktoré to sú?

Rodičia svojim deťom od mala zakazujú sladkosti a sladené nápoje s tým, že keď ich budú konzumovať vo veľkom množstve, pokazia sa im zúbky. Majú pravdu. Miesto toho im do rúk dajú jablko a do pohára nalejú ovocný džús, mysliac si, že robia pre ich zuby a zdravie lepšie. Pravda je však taká, že aj táto zdravá alternatíva sladkého poškodzuje zuby.

 

Ovocie je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Práve v tomto letnom období ho konzumujeme vo väčšom množstve. Pre organizmus je napríklad zdrojom vitamínov. Okrem nich obsahuje aj cukor a kyseliny, ktoré až také priaznivé nie sú. Kombinácia cukru, kyselín a baktérií je pre zubnú sklovinu priam vražedná. „Niektoré druhy ovocných džúsov obsahuje množstvo cukru a kyselín, ktoré reagujú s baktériami nachádzajúcimi sa v ústnej dutine. Vzniká tu kyslé prostredie, ktoré rozleptáva zubnú sklovinu,“ vysvetľuje doktor Oleksandr Yakubyanets s tým, že takéto poškodenie skloviny môže viesť až k zubnému kazu.

 

Čo je zubná sklovina

Zubná sklovina je ochranný obal zuba, je to jeho vonkajší obal, ktorý je z 95% tvorený minerálmi, 4% vody a 1% proteínov. Sklovina chráni zub pred odieraním a škodlivým vplyvom jedla. Priaznivo na ňu vplýva fluór, ktorý napomáha pri prevencii zubného kazu. Sklovinu dokážu poškodiť agresívne kyseliny z jedla a nápojov. Za všetky môžeme spomenúť vodu s citrónovou šťavou. Na zozname škodcov sa nachádzajú aj deťmi obľúbené sýtené kolové či kyslé nápoje a už spomínane ovocné džúsy. „Sklovina zastáva na zuboch ochrannú funkciu. Keď je narušená eróziou alebo sa jej vrstva zmenší, túto funkciu stráca a zuby začínajú byť precitlivené na teplé aj studené podnety,“ približuje doktor.

Vertikálny prierez zuba.

 

Ako chrániť sklovinu

Erózii skloviny vieme predísť úpravou stravovacích návykov a správnou dentálnou hygienou. Ak sa však jedál bohatých na sacharidy či sladkých alebo kyslých nápojov nevieme vzdať, pomôcť by nám mohli aj tieto rady. Kyslé nápoje pijeme napríklad cez slamku, zabránime tak, aby sa nápoj dostával na zuby. Po jedle dodržujeme pitný režim – čistá voda na prepláchnutie ústnej dutiny. Zuby si umývame cca 45-minút po jedle. Skôr sa čistenie pri eróziou narušenej sklovine neodporúča, pretože „drhnutie“ jej na kvalite nepridá. Na čistenie používame mäkkú kefku a povlak zo zubov odstraňujeme jemne. Na umývanie volíme pastu s obsahom fluoridu, ktorý zubnú sklovinu spevňuje. Ešte lepšiu službu nám spraví ústna voda, ktorá ho obsahuje.

 

Možnosti ošetrenia

„Rozleptaná  zubná sklovina sa dá zvrátiť, ak sa však dlhodobo nerieši, môže jej oslabená vrstva, nedostatočne chrániť povrch zuba a viesť až k zubnému kazu,“ objasňuje doktor Yakubyanets s tým, že keď nezaberie správna dentálna hygiena a úprava stravovacích návykov  je potrebný zásah stomatológa. „Na stenšenej sklovine najskôr vznikne bezbolestné štádium kazu- biela bodka. Je to vlastne odvápnená časť skloviny, ktorá následne môže prerásť do občasných až pretrvávajúcich bolestí. Vtedy nám zub signalizuje, že kaz je už v pokročilom štádiu. Ak však výstražné signály budeme ďalej ignorovať, kaz môže prerásť až do zubnej drene a spôsobiť zápal,“ opisuje vznik a priebeh kazu galantský stomatológ s tým, že ak po vzniknutom zápale bolesť ustúpi, znamená to, že nervy v okolí odumreli. „Koniec nervov, však automaticky neznamená aj koniec zápalu. Ten vo svojej „záškodníckej“ činnosti pokračuje ďalej a v zube tvorí hnis, ktorý môže prerásť až do zápalu kosti,“ pokračuje Yakubyanets s tým, že kaz v tomto štádiu si vyžaduje stomatologický alebo až stomatochirurgický zákrok, nakoľko je potrebné hnis odstrániť.

 

Neriskujte zbytočne svoje zdravie a navštívte nás včas. Svoj termín si môžete rezervovať na klinike v Galante na čísle 0948 258 188 alebo 0949 162 900. Pre kliniku v Seredi volajte na 0949 581 888. Viac informácií zo zubárskeho prostredia, trendy a rady pre zdravé zuby nájdete na našom Facebokovom alebo Instagramovom účte.Klinika Galanta
+421 949 162 900
+421 948 258 188

Klinika Sereď
+421 949 581 888