Prijímame nových

Pacientov

 

Chcem vedieť viac

Aj jeden chýbajúci zub môže spustiť rad problémov. Neriskujte a zbavte sa štrbavého úsmevu

obr: Aj jeden chýbajúci zub môže spustiť rad problémov. Neriskujte a zbavte sa štrbavého úsmevu

V priebehu rokov sa nejeden z nás ocitne v situácii, kedy v dôsledku dlhodobo neliečeného zubného kazu príde nezvratne o zub. Štrbavý úsmev nie je definitívny verdikt. Vďaka fixným alebo snímateľným zubným náhradám môžeme mať úsmev opäť ako predtým, ba čo viac, môže byť ešte lepší. Aké sú riziká medzery v zubnom oblúku a aké sú možnosti jej vyplnenia vysvetlí náš doktor Oleksandr Yakubyanets.

Dlhodobo zanedbávaný malý kaz môže prerásť do takých rozmerov, že nebude možné ho ošetriť a jediným riešením bude jeho vytrhnutie (extrakcia). V prípade takejto trvalej straty zuba nastupuje na scénu protetická liečba. „Ak chýba zub v prednom úseku zubného oblúka, pacient sa kvôli estetike snaží čo najskôr obnoviť svoj pôvodný vzhľad, prípadne ho aj vylepšiť,“ približuje skúsenosti jeden z lekárov našej stomatologickej kliniky Brill Dent Oleksandr Yakubyanets. Podľa jeho slov je však nebezpečnejšia dlhodobá absencia zubov v zadnom úseku oblúka, pretože spôsobuje niekoľko nezvratných zmien. „Zuby pred a za medzerou po stratenom zube, majú tendenciu sa do tejto medzery nakláňať,“ vysvetľuje Yakubyanets s tým, že  protiľahlý zub má navyše tendenciu vyrastať, pretože nepôsobí proti nemu žiadny žuvací tlak, ktorý by ho udržoval vo vnútri kosti.

Ako ďalej pokračuje, zmeny nastávajú aj na samotnej kosti čeľuste, nakoľko v mieste medzery môže táto kosť ubúdať. Podľa doktorových skúseností, tieto zmeny sťažujú následné protetické riešenie, preto je vhodné chýbajúce zuby nahradiť čo najskôr. „Ak chýba viac zubov dochádza k poruche funkčnosti chrupu, ako je napríklad sťažené spracovanie potravy a následné ťažkosti s trávením, horšia artikulácia, znížená estetika a poruchy v čeľustno-sánkovom kĺbe,“  menuje možné komplikácie pri absencii zubov Yakubyanets.

Zubná korunka

Brill Dent ponúkame klientom dve varianty protetickej liečby, ktorá pozostáva z fixných alebo snímateľných zubných náhrad. Dnes si preberieme tie fixné, medzi ktoré patri zubná korunka či mostík. Jedným z riešením medzery v zubnom oblúku je – zubná korunka, ktorá sa využíva pri čiastočnej strate zuba, konkrétne jeho korunkovej časti, viditeľnej v ústnej dutine. „Najčastejším dôvodom straty korunky je rozsiahly zubný kaz, neumožňujúci zub opraviť bežnou výplňou,“ približuje Yakubyanets a dopĺňa, že podmienkou takéhoto ošetrenia je zachovanie pevného koreňa zuba, na ktorý sa zjednodušene povedané korunka prilepí. V rámci moderných postupov na klinike používame živicové korunky len ako provizórium (dočasné). Okrem toho aj kovokeramické a celokeramické zirkónové korunky. „Prítomnosť kovu v kovokeramickej korunke zlepšuje jej odolnosť, na druhej strane však zhoršuje optické vlastnosti keramiky,“ prezrádza náš lekár a pokračuje, že náhradný zub z celokeramickej zirkónovej korunky je na nerozoznanie od prirodzeného. Táto korunka sa skladá zo zirkonoxidu (keramika na konštrukcie), na ktorý sa napaľuje fazetovacia keramika. Tým, že je použitý biokompatibilný materiál, prakticky sa vylučujú negatívne reakcie pre alergikov.

Zubný mostík

Druhou možnosťou fixnej náhrady je zubný mostík, čo je vlastne náhrada, ktorá sa pomocou fixačného materiálu pevne a trvalo spája s pacientovými zubami. Mostík nahrádza jeden alebo viac zubov a medzera vzniknutá po strate zuba musí byť z každej strany ohraničená aspoň jedným zubom. „Zuby, na ktorých je fixný mostík nacementovaný (tzv. pilierové zuby), sa musia pred jeho nasadením obrúsiť,“ približuje proces ošetrenia doktor  Yakubyanets s tým, že pilierové zuby musia byť zdravé a pevné. Podobne ako korunky aj mostík sa vyrába z viacerých materiálov. „Dnes je veľmi uprednostňovaným materiálom celokeramika, ktorá na rozdiel od svojho kovokeramického predchodcu, spĺňa vyššie estetické a hygienické nároky,“ hovorí Yakubyanets s tým, že na klinike máme k dispozícii aj fixné mostíky zo živice, keramiky a ich kombinácií.

Klienti pri protetickom ošetrení absolvujú dve až tri sedenia. „Tieto sedenia, ako aj celá realizácia, vďaka modernej technike a postupom prebieha bezbolestne,“ uzatvára Yakubyanets.

Postup ošetrenia pri korunke a mostíku

  • vyšetrenie, stanovenie liečebného plánu
  • obrúsenie pilierových zubov v lokálnej anestézii
  • zhotovenie odtlačkov, výber farby
  • laboratórna fáza - výroba mostíka v laboratóriu, pacient môže mať zatiaľ nasadený provizórny mostíkvyskúšanie, kontrola a definitívna fixácia

V ďalšom článku doktor Oleksandr Yakubyanets priblíži možnosti snímateľnej zubnej náhrady.  Ak vás zaujíma viac informácií o práci našej stomatologickej kliniky Brill Dent, pridajte sa k nám na Facebooku: Brilldent - Stomatologická klinika alebo na Instagrame: @_brilldent_Novinky

01.07.2018 17:28:19

Nový zubár v meste: Do Serede prichádza Brilldent!

Naša stomatologická klinika, začala svoju históriu písať len pred necelými dvomi rokmi v Galante, expandovali sme a teraz prichádzame aj do Serede.

21.05.2018 07:30:40

Staráte sa o mliečne zúbky vášho dieťaťa správne? Prečítajte si všetko dôležité ako aj termín prvej návštevy u zubára

Máte doma malého šibala, ktorý sa na vás škerí s tým povestným zajačím úsmevom s čerstvo prerezanými jednotkami? Hľadiac na jeho zúbky vám napadlo, že by bolo vhodné navštíviť prvýkrát aj stomatológa?